Czego nie robimy tankując

Posiadając samochód jedna rzecz w przemieszczaniu się między różnymi punktami jest stała. Jest to tankowanie. Niby taka prosta rzecz, ale wiele razy każdy z nas popełnił znaczny błąd. Czego nie wolno robić na stacjach tankując? Rozmawiać przez telefon, palić papierosów czy zostawiać auta z włączonym silnikiem. Prosta sprawa, ale ile razy ktoś miał okazje widzieć takie sytuacje. Pokazuje to momentami bezmyślność ludzi wokół nas. Warto uważać na takie rzeczy bo może są to głupoty, ale niektórzy nie zdaja sobie z tego sprawy. W żartach krążą sytuacje, jak to ktoś odjechał ze stacji benzynowej z pistoletem w baku. Gdy nie mógł wyciągnąć pistoletu bo został wepchnięty na siłę otworu. Wszystko to pokazuje, że w najprostszych rzeczach nierzadko brakuje nam edukacji. W praktyce na kursach chyba nie uczą tak podstawowej czynności. Co się dzieje potem można oglądać na filmach na popularnych stronach internetowych. Continue reading “Czego nie robimy tankując” »

Dzień bez samochodu

Wielu z nas przemieszczając się na co dzień samochodami nie wyobraża sobie nawet dnia bez niego. Trudno jest przesiąść się na inny środek transportu w momencie, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do wygodny i tego, że możemy jechać gdziekolwiek. Musimy brać jednak pod uwagę ilość zanieczyszczeń powodowanych przez nas samochód. W związku z tym możemy raz do roku spróbować zrobić coś dla środowiska i przesiąść się wyjątkowo do autobusu. Może się to wydawać bezsensowne by płacić za bilety, w momencie gdy mamy auto. Jest jednak taki dzień w roku, który jest nazywany dniem bez samochodu. Dwudziestego drugiego września można w większości miast skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej pod warunkiem, że ma się prze dokumenty takie jak dowód rejestracyjny samochodu czy prawo jazdy. Jest to niby jeden dzień, w którym nic nie zmieni to, że akurat ja przesiądę się do autobusu. Jeśli jednak w jednym dniu zrobi to wiele osób to efekt będzie zauważany. Spadek ilości pojazdów na drogach będzie sprawiał, że będzie mniej korków i szybciej dotrzemy do pracy. Continue reading “Dzień bez samochodu” »

Ten zwierzęcy magnetyzm

Bez problemu można zauważyć, że wiele zwierząt uwielbia samochodu. Psy jeżdżenie z otwartym oknem, a koty kładzenie się na ciepłym silniku. Nie tylko one lubią nasze cztery kółka. Wiele opowieści krąży na temat tego, że ptaki uwiły sobie gniazdo w odmętach silnika czy inny zwierz wszedł tam, gdzie nie potrzeba. Zwłaszcza w zimie warto sprawdzać po dłuższym postoju czy nie mamy nieproszonych gość na pokładzie. Jeśli auto stoi przez dłuższy czas przykładowo przez miesiąc w jednym miejscu to przed odpaleniem go przeglądniecie wnętrza sprawi, że my nie będziemy mieć problemu i żadne zwierzątka nie ucierpią. Miejsc, w których mogą schronić się maluchy jest naprawdę wiele. Rura wydechowa czy przestrzenie w okolicach silnika, aż się proszą o lokatorów. Odpowiedzialna jazda nie kończy się tylko w momencie dojechania na miejsce, ale także dotyczy całości czynności związanych z autem, Continue reading “Ten zwierzęcy magnetyzm” »

Ten kłopotliwy GPS

Nawigacja satelitarna bywa bardzo dużym ułatwieniem. Podróżowanie na dalekie dystanse w praktyce nigdy nie było tak łatwe. Nawet osoba, która ma orientacje w terenie godną kamienia poradzi sobie z przemieszczaniem się między wyznaczonymi punktami. Koniec problemu mężczyzn, którzy martwią się o swoje kobiety czy wrócą bezpiecznie do domu. Nawigacja ma wiele plusów, ale także niewątpliwe minusy. Jednym z nich może być fakt, że czasem aktualizacje map przebiegają naprawdę wolno. Może się zatem zdarzyć, że nawigacja wyprowadzi nas na drogę jednokierunkową lub w miejsce, w którym kiedyś była droga, ale obecnie jest przebudowane. Czasami także oznaczenia występujące na danym terenie są zdecydowanie różne od tego co jest w praktyce. Wszystko to sprawia, że jeśli nie posiadamy w stu procentach aktualnej mapy to może się okazać, że stacja benzynowa, której poszukujemy jest z drugiej strony danej górki czy lasu. Ufanie na ślepo maszynie bywa zgubne, więc warto mieć pewien krytycyzm i patrzeć , gdzie wyprowadza nas komputerowy głos. Continue reading “Ten kłopotliwy GPS” »

Wyczyszczę swój samochód

Każdy chce by jego auto było czyste i piękne. Nie zawsze jedna jest to możliwe do wykonania. Brak czasu czy po prostu chęci bywa powodem, dla którego jeździmy nieraz bardzo zakurzonym samochodem. Na szczęście w wielu miejscach działają już myjnie samochodowe różnego typu. Najbardziej kojarzy się nam myjnia typu, że wjeżdża się do środka, a automatyczne maszyny robią już swoje. Jest to wygodny sposób, jednak wiele osób rezygnuje z takich udogodnień. Powodem są nierzadko zniszczenia, które są w stanie te urządzenia wyrządzić. Pewnie wielu z nas osobiście zna kogoś lub samemu ma tą niewątpliwą przyjemność jeździć autem z całkowicie porysowanym bokiem. Czasami za twarde szczotki czynią piękny wzór na kształt kół. Dużo bardziej popularne są myjnie bezdotykowe, gdzie sami myjemy auto przy pomocy wody o dużym ciśnieniu. Często są to stacje, gdzie sami wykonujemy całość czynności łącznie z obsługą terminala do płatności. Myjnia tego typu sprawia nierzadko bardzo dużą radość osobom korzystających z nich. Dbanie o czystość naszego samochodu jest bardzo ważna, Continue reading “Wyczyszczę swój samochód” »

Idealny warsztat samochodowy

Wielokrotnie musimy szukać odpowiedniego warsztatu, który dobrze zajmie się naszym pojazdem. Jest to trudne, bo jakkolwiek to nie zabrzmi to często mechanicy chcą zarobić dodatkowo robiąc niepotrzebne naprawy lub twierdząc, że zostało wymienione coś co dalej tkwi w aucie. Jest to działanie paskudne, jednak w praktyce rzadko można udowodnić taki proceder. Dlaczego? Niewiele osób zna się na tyle dobrze by nie będąc mechanikiem móc krytycznie ocenić ich działalność. Właśnie to wpływa na fakt bezkarności naszych usługodawców. Często w takich działaniach przodują punkty autoryzowane. Jeśli ktoś chce zachować gwarancje samochodu to bywa zmuszony do korzystania z nich, a tam zdarza się, że ceny podwyższone są co najmniej kilka razy. Takie działanie jest niewłaściwe, jednak jedyne co możemy zrobić to przenieść się do kogoś bardziej rzetelnego. Continue reading “Idealny warsztat samochodowy” »

Jednoręki kierowca auta

Coraz modniejsze robi się kierowanie samochodu jedną ręką. Jest to lansowane zwłaszcza w niektórych programach motoryzacyjnych, gdzie prowadzący nonszalancko trzyma kierownice jednocześnie opowiadając o różnych rzeczach do kamery. Jest to ewidentnie dawanie złego przykładu młodym kierowcą. Taka nonszalancja może kojarzyć się młodym z byciem fajnym i lubianym, więc mimo swoich lichych umiejętności będą się tak bawić. Takie bycie fajnym sprawia, że kierowca nie jest w stanie prawidłowo wykonywać manewrów, a w momencie gdy dochodzi do sytuacji nagłej może nie być w stanie wyprowadzić auta z niebezpiecznej sytuacji. Na kursach instruktorzy są w stanie korygować takie niedobre nawyki, jednak w momencie, gdy kursant wyjeżdża sam na drogę po uzyskaniu prawka to nikt go nie poprawi, gdy robi błąd. Szkoda, że nie lansuje się odpowiedzialności w jeździe, a tylko popisy, które sprawiają, że młodzi tez chcą robić to co ich idol. I nieważne, że jest to w praktyce niebezpieczne. Skoro on tak robi to znaczy to, że jest tak fajnie. Continue reading “Jednoręki kierowca auta” »

Nie rozmawiaj z kierowcą

Z autobusów jest bardzo znana jedna tabliczka. Jest na niej napis, że w trakcie jazdy rozmowa z kierowcą zabroniona. Może się to wydawać swego rodzaju absurdem, jednak ma to bardzo duże znaczenie w praktyce. Rozmowa z osoba kierująca sprawia, że nie jest ona całkowicie skupiona na jeździe, a tym samym może pominąć ważne zdarzania na drodze. O ile naprawdę doświadczony kierowca jest jeszcze w stanie poradzić sobie z podzielnością uwagi to początkujący prowadzący będzie miał z tego powodu nieliche problemy. Nierzadko trudno się jest skupić na prowadzeniu i jednoczesnej zmianie biegów, a co dopiero na rozmowie z kimś. Dlatego nie warto zagadywać kolegi, który dopiero któryś raz rusza swoim autkiem w podróż. Lepiej dać się mu skupić na tym co przed nim bo inaczej może się okazać, że cel naszej trasy będzie dla nas nieosiągalny. Continue reading “Nie rozmawiaj z kierowcą” »

Problemy z prawo jazdy

Zdobycie upragnionego plastiku uprawniającego do kierowania samochodem nie jest takie łatwe. Wielokrotnie można się spotkać z tym, że egzaminatorzy odsyłają kursantów pod byle pretekstem by zdobyć szansę na ściągnięcie go po raz kolejny na egzamin. Oczywiście pod warunkiem opłacenia kolejnej możliwości zdawania. Interes się kręci, a wiele osób nie ma jak przeciwdziałać takim czynnościom, bo odwoływanie się od decyzji egzaminatora blokuje często na pół roku zdawanie egzaminu, a często nie da się udowodnić, że to jest działanie celowe na nasza niekorzyść. Trzeba po prostu nastawić się na możliwość kilkukrotnego zdawania i mieć nadzieje, że kiedyś zdanie tego egzaminu przestanie być taką traumatyczną sprawą. Wielokrotnie można spotkać się z opiniami, że ten egzamin jest gorszy niż matura czy sesja. W praktyce tak bo o ile na egzaminy z wiedzy wiemy na co się szykować to egzamin praktyczny na prawo jazdy bywa taka kopalnią niesamowitych mitów, że wielokrotnie nie wiadomo co z tego jest prawdą, a co mitem. Continue reading “Problemy z prawo jazdy” »

Może elektryczny rower

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na ekologię i na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Ciekawym sposobem na połączenie tej ideologii z możliwościami przemieszczania się jest wykorzystanie pojazdów takich jak rowery. Standardowy rower nie pozwala na długie przemieszczanie się pomiędzy różnymi punktami ponieważ, pojawia się problem zmęczenia osoby pedałującej. Jeśli jednak wykorzystamy sprzęt, który posiada własne zasilanie to możemy bez problemu przemieszczać się na znaczne odległości bez własnego męczenia. Rowery z silnikami elektrycznymi możemy traktować jak standardowe urządzenia, które posiadają akumulator. Podłączenie go do sieci na określony czas pozwoli nam naładować go w sposób wystarczający do przejechania odpowiedniej ilości kilometrów. W niektórych modelach instaluje się coś na kształt dawnego dynama. Energia jaką wkładamy w pedałowanie by rower jechał jest jednocześnie przekształcana na prąd magazynowany w akumulatorze. Może to wyglądać jak swoiste perpetuum mobile. Continue reading “Może elektryczny rower” »